Vantaa uue jäätmepõletus-elektrijaama viimistlus avaldab muljetEnamik jäätmepõletus-elektrijaama olulistest konstruktsioonidest on betoonist ja terasest. Karkassi ja trepikodade teraskonstruktsioonid tarnis Normek Oy – ettevõte, kellel on rohkesti kogemusi nõudlike ehitusprojektide elluviimisel. Värvid ja pinnakatted tarnis Tikkurila Oyj.

Vantaa Energy ehitas uue jäätmepõletus-elektrijaama, mis vastab kõige rangematele keskkonnakaitsenõuetele. See jaam ehitatati avalikku kohta kahe tiheda liiklusega maantee ristumiskohal ja seetõttu tuli arvesse võtta ka linnamaastiku planeerimisega seotud nõudeid.

Jäätmepõletus-elektrijaama üldise projekteerimise eest vastutas Pöyry Finland Oy. Pöyry on selle projektiga tegelenud alates keskkonnamõjude hindamise lõpetamist 2006. aastal. Ehitus algas 2011. aasta suvel. Katsekäitusega alustati märtsis ja jaam läks käiku 2014. aasta septembris.

Betoon ja teras

Enamik jäätmepõletus-elektrijaama olulistest konstruktsioonidest on betoonist või terasest. Karkassi ja trepikodade teraskonstruktsioonid tarnis Normek Oy – ettevõte, kellel on rohkesti kogemusi nõudlike ehitusprojektide elluviimisel. Värvid ja pinnakatted tarnis Tikkurila Oyj.

Normeki ostujuhi Juha Laarko sõnul värviti konstruktsioonid töökojas, ainult parandusvärvimine tehti paigalduse ajal ehitusplatsil.
Värvimissüsteemis kasutati krundina tsingitolmu sisaldavat epoksüüdvärvi Temazinc 77 ja viimistlusvärvina kahekomponentset vaiguga modifitseeritud epoksüüdvärvi Temacoat SPA 50.

Vaatamist väärt korsten

Elektrijaama naabritele tuletab selle olemasolu kõige tuntavamalt meelde jaama 70 meetri kõrgune korsten, mille tarnis kompleksselt värvituna Taanist, Esbjergi lähedalt Kjersingist pärit ettevõte VL Staal A/S. Korsten veeti Vantaasse neljas osas. Korsten ei ole küll eriti kõrge, kuid see on jäme: oma 5,3 m läbimõõduga on see suurim korsten, mida tehas on kunagi tootnud.

Tikkurila tööstuslikke värve Taanis müüva Jens Graveseni sõnul on korsten eriline ka oma värvuse poolest. Korstna alaosa katab kuldne (RAL E2 270-M), keskmine osa on hall (RAL 7011) ja ülaosa elektrisinine (RAL E2 590-6).

Korstna värvis Taani firma Scan-Coat A/S alljärgneva süsteemi järgi. Krundina kasutati Temazinc 77, vahekihina kahekomponentset väikese lahustisisaldusega modifitseeritud epoksüüdvärvi Temabond ST 300, ja viimistlusvärvina kahekompontset polükarbamiidi põhist korrosioonitõrjepigmendiga värvi Temasolid SC 60.

Lõpp prügilatele

Jäätmepõletus-elektrijaama põranda pindala on 26 000 m2 ja maht 470 000 m3 ning investeeringu maksumus on umbes 300 miljonit eurot. Elektrijaam aitab leevendada kliimamuutusi, vähendades prügi käitlemisest tulenevaid keskkonnamõjusid ja prügilatesse veetavate jäätmete mahtu.


Temazinc 77

Temazinc 77 - kahekomponentne polüamiidkõvendiga tsinkepoksüüdvärv

 

Sobib epoksüüd-, polüuretaan-, akrüül- ja kloorkautšuksüsteemidele kruntvärviks teraspindadele rasketes ilmastikutingimustes. Välistingimustes võib kasutada ilma pinnavärvita.

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
6,5
Värvi katvus siledal pinnal
13
Temacoat SPA50

Temacoat SPA 50 - kahekomponentne modifitseeritud epoksüüdvärv

 

Hea nakkuvus teras-, tsink- ja alumiiniumpindadele. Kasutatakse krunt-, vahe- ja pinnavärvina ilmastikukoormuse tingimustesse ning mehaanilist ja keemilist kulumiskindlust nõudvates kohtades. Sobib ka ühekihivärviks.

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
4.5
Värvi katvus siledal pinnal
8.5
Temabond ST300

Temabond ST 300 - kahekomponentne epoksüüdvärv

 

Sobib väga hästi parandusvärvimiseks tänu väga heale nakkuvusele kästitsi puhastatud pindadega. Sobib eriti raskesti puhastatavate teraspindade kruntvärviks mehaanilise ja keemilise koormuse ja veealuse uputuse tingimustesse. Võib kasutada ka veejaamade värvimiseks. Tootel on CE-märgistus ning seetõttu sobib ka betoonpindade värvimiseks. Kasutatakse ka teraskonstruktsioonide transportimisel ja paigaldamisel tekkinud kahjustuste parandamiseks. Võib värvida ka vana alküüdvärvikihi peale. Sobib ühekihivärviks.

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
4
Värvi katvus siledal pinnal
8

TE79-C2-H (>15 years)-Sa2½-steel-EP

1. kiht: Temacoat Primer - kahekomponentne roostevastane epoksüüdvärv

DFT of the 1. coat (µm): 100

2. kiht: Temacoat GPL - kahekomponentne amiinaduktkõvendiga epoksüüdpinnavärv

DFT of the 2. coat (µm): 60

Kuiva värvikihi paksus (µm): 160

Toote tüüp: Solvent-borne

Standardid: ISO 12944-5 / A2.07

Standards class: ISO 12944-5

Hooldus: n

Segments: Steel structures, Storage tanks and reservoirs (exterior) ja Energy and telecommunication infrastructure

Kirjeldus: Epoxy system with glossy, chemical resistant topcoat and high-solids primer.