Uued maamärgid Tamperes

Pärast Tampere järveäärse tunneli lõpetamist on linnal täiesti uued maamärgid. 40 meetri kõrgused ventilatsioonikorstnad esitavad Näsinneula tornile väljakutse pigem värvi kui kõrguse osas.

Pärast 2013.–2017. aastateks kavandatud ehitustööde lõpetamist paigutatakse 2,3 km pikkune lõik põhimagistraalil nr 12 Santalahtit Naistenlahtiga ühendavasse tunnelisse. Tunneli sissepääsude juurde püstitati 2015. a novembris kaks kena ventilatsioonikorstnat.

Ehitusprojekti põhilise partnerfirma Lemminkäinen Infra esindaja Jari Humalajoki selgituse kohaselt viiakse seda projekti ellu ettevõtete liidu mudelit rakendades. Ventilatsioonikorstnad tarnis Saarijärven Säiliövalmiste Oy. Korstnad valmistati Corten B terasest. Maalritööd tegi alltöövõtja KST-palvelut Oy.

Tunneli läänepoolne sissepääs asub Santalahti piirkonnas. Kahe sõiduraja vahele tunneli sissepääsust umbes 30 m kaugusele paigutati 39,8 m kõrgune ventilatsioonikorsten. Tunneli idapoolne sissepääs asub Naistenlahti piirkonnas ja seal on 41,3 meetri kõrgune korsten paigutatud silmusekujulise väljasõidurambi keskele. Mõlema korstna läbimõõt on 6,2 meetrit.

Peegeldus Tampere maastikul

Selleks, et korstnad sulanduksid maastikku ja rõõmustaksid silma, organiseeris Tampere linn konkursi parima kunstilise lahenduse leidmiseks. Konkursi mõttes oli luua unikaalsed maamärgid ja anda massiivsetele teraskonstruktsioonidele inimlikum mõõde. Tähtsad tegurid olid ka sellised praktilised küsimused nagu lihtsasti teostatav hooldus ja korrashoid.

Konkursi võitis kunstnik Jan-Erik Andersson võistlustööga „Tuli ja vihm”. Võidutöö valimise põhikriteeriumiks oli selle mõjuv artistlik külg. See ainult värvimisel põhinev teostusmeetod andis žürii arvates meisterliku tulemuse, mida on lihtne hooldada, suhteliselt odav valmistada ja mis ei vaja eritehnoloogiate kasutamist.

Kunstnik ise kirjeldab oma tööd niiviisi: „Santalahti korstna teema on inspireeritud tulest ning Tamperele nii iseloomulikust punasest tellisest tööstusliku arhitektuuri olulise komponendina. Tunneli Naistenlahti-poolses otsas peegeldab värviteema vett ja ümbritsevat järvemaastikku nii, nagu see on omane vaid Tamperele.”


Tikkurila värvid

Saarijärven Säiliövalmiste ruumides töötamise ajal tegi KST-palvelut terasest valmistatud maketi proovivärvimise, kasutades sama süsteemi, mida hiljem rakendati elusuuruses korstnate värvimisel. Matti Hoppulale usaldati nõudlik töö paigaldada teibid suurte mustrite kavandamiseks.

„Ventilatsioonikorstnatel kasutatav värv oli kerge modifikatsioon SILKO-heakskiiduga TIEL 4.10 süsteemist, mida iseloomustab Tikkurila epoksüüd-polüuretaanvärvi kombinatsioon TP27-EPPUR250/2-FeSa2½. See annab 15-aastase hooldusintervalli korrosioonitõrjeklassis C5”, selgitab Mika Viita-aho, suurkliendihaldur, kes vastutab Lõuna-Soomes Tikkurila toodete müügi eest metallitööstusele.

Enne pinnakatte pealekandmist puhastati teraspindu liivapritsiga kuni ettevalmistusklassi Sa2½ saavutamiseni. Krundina kasutati väikese lahustisisaldusega, modifitseeritud Temabond ST 300 epoksüüdvärvi, mis kanti peale kahes 100µm paksuses kihis. Viimistluseks kasutati poolläikivat Temadur 50 akrüül-polüuretaanvärvi, mis kanti pinnale 50µm paksuse kihina.

„Korstnate jaoks modifitseeriti süsteemi järgmisel viisil: viimistluskihi peale kanti 30µm paksune kiht läikivat akrüül-polüuretaanlakki Temadur Clear, et vähendada värvide tuhmumist. Tänu sellele kombinatsioonile saavutati kelme kogupaksus 280 µm”, võtab Viita-aho kokku.


Tekst: Arja Schadewitz
Foto: Tampere Järveäärse Maanteetunneli Ehitusettevõtete Liit


Temabond ST300

Temabond ST 300 - kahekomponentne epoksüüdvärv

 

Sobib väga hästi parandusvärvimiseks tänu väga heale nakkuvusele kästitsi puhastatud pindadega. Sobib eriti raskesti puhastatavate teraspindade kruntvärviks mehaanilise ja keemilise koormuse ja veealuse uputuse tingimustesse. Võib kasutada ka veejaamade värvimiseks. Tootel on CE-märgistus ning seetõttu sobib ka betoonpindade värvimiseks. Kasutatakse ka teraskonstruktsioonide transportimisel ja paigaldamisel tekkinud kahjustuste parandamiseks. Võib värvida ka vana alküüdvärvikihi peale. Sobib ühekihivärviks.

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
4
Värvi katvus siledal pinnal
8
Temadur_50
MED

Temadur 50 - kahekomponentne poolläikiv akrüülpolüuretaanvärv

 

Soovitatakse polüuretaan- ja epoksüüdsüsteemidele poolläikivaks pinnavärviks ilmastiku ja keemilise koormuse tingimustes.

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
9,3
Värvi katvus siledal pinnal
14
Temadur Clear
MED

Temadur Clear - kahekomponentne akrüülpolüuretaanlakk

 

Sobib teras-, vask-, messing-, alumiinium- ja tsingitud pindadele. Kui kasutada puitpindadel sisetingimustes, siis vt tööjuhendit "Temadur Clear laki pinnale kandmine kõvendiga 0087596".

Värv on lahustipõhine Töövahend pihusti Töövahend pintsel
Värvi katvus karedal pinnal
10,7
Värvi katvus siledal pinnal
10,7